Kada reikia atlikti žemės sklypo geodezinius matavimus?

Alytus garsėja kaip pats miškingiausias kraštas Lietuvoje, todėl suprantama, kodėl dzūkai garsėja ir dideliais surinktų grybų kiekiais. Tačiau, kiekviena teritorija, turi savo ribas. Kaip sužinoti, kuri teritorija yra ūkio paskirties, kuri priklauso namų valdai? Būtent tokių klausimų atsakymui yra atliekami geodeziniai matavimai.

Kada yra atliekami matavimai

geodeziniai matavimai

Naudinga žinoti, kad geodeziniai matavimai turi ir kitą pavadinimą – kadastriniai matavimai. Remiantis LR statistikos departamento ir Registrų centro viešai skelbiamais duomenimis, ši paslauga yra populiari ir Alytuje. Norintys statyti namus, perkantys ar parduodantys žemės sklypą, norintys sklypus sujungti ar pakeisti jų paskirtį privalo atlikti jau minėtus matavimus. Tad pateiksime trumpą informaciją apie tai ir ką svarbu žinoti.

Geodeziniai matavimai – tikslesni už kadastrinius

Norint tikslių žemės sklypo pradžios ir pabaigos ar vingio taškų Alytaus krašte fiksuojant ir esamus statinius yra pasirenkamas geodezinis matavimas. Tokie matavimai leidžia sužymėti inžinerinius tinklus, sklypo ar kelių jų kontūrus ir svarbias reljefo detales. Kadastrinis matavimas nėra svarbus dokumentas, kuri gali būti svarbus statybų procese. Jis pažymi tik nekilnojamo turto turimo ploto parametrus su žemės sklypo matavimo rezultatais. Todėl, vienareikšmiškai galima tvirtinti, kad geodeziniai matavimai yra svarbesni, kurie leidžia sklandžiai tęsti statybų procesą Alytuje.

Kaip vyksta matavimai

Naudinga žinoti, kad bet kuris asmuo atlikti matavimų negali. Nacionalinė žemės tarnyba vykdo geodezininkų bei matininkų atestavimą ir išduoda jiems kvalifikaciją atitinkančius pažymėjimus. Atmintina, kad visi matavimai yra atliekami tiesiogiai, todėl rekomenduojama vengti specialistais save vadinančių, kurie siūlosi tai atlikti nuotoliniu būdu. Geodezininkas Jūsų vietoje užfiksuoja dokumentuose nurodytą informaciją. Todėl joks oficialus žemės sklypo matmenų pakeitimas neįmanomas, tik tai kas nurodyta dokumentuose. Nors matavimo procedūra yra standartinė, kiekviena situacija turi savų niuansų. Susipažinkite su veiksmais, kurie atliekami matavimo eigoje.

  • Asmenys, kurie nori atlikti geodezinius matavimus specialistui privalo pateikti savo asmens dokumento kopiją, išrašą iš Registrų centro dėl NT ir žemės sklypo planą;
  • Matininkai, gavę užsakovo prašymą, prieš 10 dienų, raštu privalo apie tai informuoti besiribojančių sklypų savininkus apie planuojamą matavimą;
  • Iki numatytos matavimo dienos, matininkai susirenka pilną informaciją apie sklypą;
  • Matavimų dieną, matininkas, naudodamas specialiai tam skirtais prietaisais ir programomis atlieka ribų nustatymą, kurių paklaida gali būti tik 1 centimetras. Jei ribos buvo išnykusios, jos yra nustatomos iš naujo, išmatuoja išlikusius riboženklius;
  • Matavimų rezultatus ar ribų atstatymą privalo patvirtinti ir savininkai, kurių sklypai ribojasi su išmatuotu. Matininkai, jei kaimynų nėra, informaciją apie sklypo matavimą bei ribas išsiunčia pranešimu;
  • Po to, kai visi kaimynai sutinka dėl atliktų matavimų bei ribų nustatymo ir žymėjimo duomenys yra registruojami Registrų centre, kadastro duomenų bazėje. Šį veiksmą atlieka matavimus atlikę specialistai. Savininkai gauna jau įregistruotus bei patvirtintus geodezinių matavimų dokumentus.

Taigi, kadastriniai matavimai suteiks mažiau duomenų, todėl prieš pasirenkant svarbu nuspręsti, kuris yra tinkamiausias Jūsų atveju.